2013. szeptember 10., kedd

Amikor valaki nagyot téved...


Első ránézésre döbbenetes melléfogásnak tűnik az OECD Boldogság Jelentése (OECD Betterlife Index). Biztos vagyok benne, hogy informatikai és adatbeviteli problémák okozták ezt a súlyos tévedéshalmazt. A rossz szándék kizárva?.


Bár én nem vagyok se gazdaság kutató sem statisztikus de azért tanultam ilyesmit az egyetem és még külön kétéves tanfolyamon is részt vettem statisztika szakirányban. De pont ilyesmire nincs szükség, hogy a jelentés hiteltelennek tűnjön. 

Egy egyszerű példa: a 10-es skálán a magyar "Élet Elégedettség" ráta 0.0. Lehet bármilyen rossz Magyarországon az élet és a helyzet, érezheti bár magát akár nagyon rosszul is a nemzet, de azért lássuk be, hogy itt valaki elfelejtett valamit kitölteni. Továbbá a magyar "Munka-Élet Egyensúly" egy helyezéssel előzi meg Finnországot (!?!) ami szintén nem tűnik egy helytálló megállapításnak behatóan ismerve a két ország viszonyait. A "Bevétel" (háztartások havi korrigált bevétele) index a legmagasabb az USA-nak, 10.0-es, míg Finnországban 3.5, Magyarországnak meg 1.0. 
Erre egy személyes példán keresztül véletlenül van rálátásom. Egy amerikai nyelvész professzor, egyetemi tanár, akit személyesen ismerek. A fizetése Amerikában, egy neves egyetemen, 20 év munka viszony után, havonta 1397 EURO. Ez a finn "minimálbért" is alig éri el. Mígnem itt, Finnországban egy egyetemi tanári fizetés 3000 EURO-nál kezdődik. Az amerikai tanár épp az emigrációját készíti elő Finnországba... persze ez csak egy példa...
Így kicsit hiteltelennek tűnik a szám miszerint a háztartások korrigált bevétele havi szinten Finnországban 1618 EURO mígnem az Egyesült Államokban 2390 EURO lenne (az OECD országok legmagasabbja). Magyarországon 863 EURO (259.000 Ft), durván a finn fele. Finnországban csak az átlagkereset 2300 EURO és akkor ez csak egy kereset a család (háztartás) bevételében és nem számol az Finnországban nagyon kiterjedt támogatási rendszerrel.

Az OECD egy tekintélyes szervezet de most nagy bakot lőttek. Nem tudom milyen adatokból indultak ki de a lista minimum fals...

Az összesített listában Finnország mindössze a 12. míg Magyarország a 16. ezzel körülbelül fej-fej mellé helyezik a két országot, de legalábbis egy ligába, ami finoman szólva nevetséges. 

Különös tekintettel, hogy Finnország, a lényesen megalapozottabbnak tűnő, ENSZ által megrendelt és a  Columbia Egyetem által készített, nálunk is publikált, elemzéssel egybekötött, 70 oldalas, áttekinthető, világ léptékű jelentése szerint, Finnország a világ 2. "legboldogabb állama". Nem szeretnék a "boldogságon" szón lovagolni nem is az lényeg ezek indexek amiket mérhető eredményekre alapoznak.

Ehhez társul egy teljesen őrült weboldal amin nagyon nehéz kideríteni valós információkat. Kis, animált virágok jelzik az országokat és azok magassága maga az index. minimális magyarázattal a kutatás hátteréről. Viszont van egy gomb országonként ami hol download this report hol pedig view this report felirat van (ez is indikál egy kis szervezetlenséget) de mindegyiknek a vége, hogy egy országonként 120 oldalas iromány jön ki minden esetben, ami nyilán átlag halandónak teljesen értelmezhetetlen, lévén összesítve a 34 OECD tagállamról így összesen 4080 oldalnyi olvasni valót nyújt. Valószínűleg ebben bújhatnak meg, hogy honnan is az adatok és, hogy mi hogyan történt. Elég bulvárszagú az egész.

Ezzel a bejegyzéssel nem szeretnék bizonyítani semmit és kiterjedt kutatásokat sem végeztem csak elsőre eléggé meghökkentem. Itt csak egy két hibát emeltem ki pedig sok szabad szemmel is jól látható tevédésről van szó.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése