2013. július 24., szerda

Az út Finnországba



Mivel mostanában páran érdeklődtek, hogy hogy is van a Finnországba menés, tartósan, így úgy döntöttem próbálunk egy vázlatot összeállítani a teendőkről. Már régóta készülünk egy ilyen összeállításra és most úgy fest megérett rá az idő. Ez a cikk csak technikai kérdéssekkel foglalkozik. Azokat érinti akik már biztosak a döntésükben. Ha többet akarsz tudni arról, hogy miért lehet érdemes ebbe bele vágni kérlek olvasd el korábbi bejegyzéseinket!



Négy fő intézmény van, bevándorlási szempontból:

1. "Népesség nyilvántartó" (Maistraatti)
2. Rendőrség (Poliisi)
----------------------------------------------------
3. Szociális és társadalom biztosító (KELA/FPA)
4. Munkaügyi hivatal (TE-Toimisto)

Az első kettő a fontos egy "mezítlábas" bevándorlónak. A diákokra más szabályok vonatkoznak, azokat itt nem tárgyaljuk.

Az első út egy telefontársasághoz vezet (Sonera, Elisa, Tele-Finland) ahol az ember szerez telefonkészüléket és/vagy egy finn telefonszámot(0.) Persze mobil nettel. Ez mindenhez elengedhetetlen. Kártyás megoldással lehet csak élni, hacsak nincs az embernek 1200 Euró pénze egy valódi előfizetés letétjéhez vagy nincs valaki, aki a "nevére veszi" a telefonszámláját, olyasvalaki, aki már több mint 2 éve él hivatalosan Finnországban. 

Finn szám nélkül nem valószínü, hogy bárki felveszi a hívásodat de, hogy vissza nem hívnak az biztos. Van egy tartás a finnekben az integrálatlan külföldiekkel szemben...
A Sonerát azért javasoljuk mert, bár voltak rossz tapasztalataink a kicsit túlburjánzott skandináv óriással, nagy előnye, hogy teljes Skandináviában és a balti államokban ugyanolyan kondíciók mellet használható (telefon, net). Ezen kívül nincs adatkorlát a mobilneten, a csomag csak a sebességet szabályozza. Nekünk a legolcsóbb van és az is bőven gyorsabb a leggyorsabb magyarnál. 3000Ft egy hónapra 100 lebeszélhető perc, 100 SMS és gyors, korlátlan net (mondjuk ez előfizetés). Cserébe a készülék akciók nem olyan nagyon előnyösek. Az Elisánál sok technikai és lefedettségi problémáról hallottunk a Tele-Finland meg a Soneera leány-brandje, fiataloknak, mint Magyarországon a Djuice.
Mindennek az alapja az, hogy az ember szerezzen egy lakcímet(1.). A lakcím nem egy hely ahol lakik az ember hanem egy hely ahol hivatalosan be van jelentve, azaz ahol a lakás tulajdonosával, hivatalos és valós szerződésben rögzítették az ő lakhatási jogát. 
Sok "olcsó" lakhatási lehetőség van ahova nem jelentik be az embert. Leginkább családok üres vendégszobával. Az nem jó! Lakni jó persze, de az integráció nem kezdhető meg így. A különféle támogatásokat mindig háztartások kapják meg, azaz számítják az összes bejelentett munkavégző bevételét és ez a bevétel megugrik egy újabb keresővel és a létszám változás is rontja  a kalkulációt. Ilyen szoba bérbeadást többnyire "diák-családok" hirdetnek meg akik nagyon rá vannak utalva a támogatásokra. Ezért nekik az éri meg ha ott laksz, fizetsz és nem jelentenek be. Ez amúgy teljesen legális ebben a formában is.
A lakás keresésnél fontos szempont a "rasszizmus". A kiadónak muszáj finnek lennie. Ha nincs finn segítségünk akkor a magán embereket el lehet felejteni viszont érdemes ellátogatni személyesen egy ingatlanos céghez. mint például a Realia. Voltak rossz tapasztalatok. Nagyon sokan próbálják átverni és van is, hogy sikerül, a betelepülőket, ezek többnyire külföldiek akik azért járnak ide, hogy különféle trükkökkel elszedjék az ember foglalóját, egyébb betelepedésre tartogatott tőkéjét. Ilyen eset közvetlen környezetünkben is történt már! Ha valakinek finn neve van attól már nem kell tartanunk de még jobb a teljesen hivatalos ingatlanos cégeken keresztül.

Ezzel már elmehet egy bankba (Nordea, S-pankii, Danske Bank, Op), hogy ingyenes bankszámlát(2.) nyisson. Igazolnia kell a lakcímét és meg kell adni a telefonszámát(!)
Sok bank van más-más szabályokkal és kondíciókkal. A legdrágább svéd székhelyű, skandináv, óriás bank a Nordea. Ez nyújtja  a legdiverzebb szolgáltatást, rugalmas, gyors. Többek között hozzá tartozik az online bank helyett használatos automata hálózat is. Más banknak akkor van jelentősége ha már rutinos az illető, vagy hitelt akar, vagy ilyesmi, ezt szépen kitanulja az ember. Ahhoz, hogy nagyobb léptékű hitelt vegyél fel (többet mint 15.000 EURO) ahhoz 2 éves számla történet kell egy, konkrét bankba. Viszont ha ketten (pároknál) is akarnak felvenni a 150.000EURO-s limit miatt, akkor viszont mivel egy háztartásban élnek csak az egyikük kaphat. (egy ház 300.000 Euro-nál kezdődik).
Most jön egy bakugrás mert tovább csak úgy lehet jutni, ha van BÁRMILYEN munka szerződése(3.). Akár alkalmi hólapátolásról, bármiről, amit egy finn cég vezetője ír alá. Egy percet sem kell, hogy a cégnél dolgozzon, csak egy ilyen úgy nevezet "as needed" vagy "0-37,5" órás szerződés kell.

Ezzel a szerződéssel mehet be a Maistraatti-ba, hogy igényeljen finn személyi számot(4.) (hänkilötunnus). Ez hasonlóan a magyarhoz a születési dátuma, finn formátumban és utána kötőjellel négy egyéb karakter. Ezt  a szerződésének a  komolyan vehetőségének függvényében fogja állandó vagy átmeneti módon megkapni.

Espoo-i Magistraatti fura komplexuma

A végleges vagy átmeneti személyiszámmal elindulhat a rendőrségre. A rendőrségi regisztrációra(5) (Vigyázat! Ez fejenként 50 EURO-ba kerül). Itt is kell a munka szerződés, a Magistraatti-s papír és minden ami van. Ha ez is megvan akkor mehet vissza ezzel a papírral a Magistraatti-ba(6.), hogy ott jóváhagyják ezt a papírt, vagy, hogy megszerezze a végleges személyi számát. Ezután már nincs más dolga mint a rendőrségen megigényelni a teljes értékű finn személyigazolványát(7.) (ez szintén 50 EURO).


Espoo-i rendőrség épülete

A személyi ahhoz kell pl, hogy hitelt vegyél fel és, hogy bekerülj az online rendszerekbe(8). Így minden könnyebb lesz és áttekinthetőbb. Ilyenkor már nem tekintenek külföldinek.

FONTOS! Minden bank kínál online bankolást. Ezt nem szabad a személyigazolvány kiváltásáig megigényelni! Mert ha van személyi akkor az online bankodat már úgy regisztrálják be, hogy nem a számlához hanem a személyedhez tartozik és ugyanazon hozzáféréssekkel be tudsz jutni MINDEN állami intézmény interaktív, hasznos és szükséges felületeihez. Ha viszont előbb a net bankot intézed ezért utólag fizetni kell, hogy összekössék és sok félreértésre és keveredésre adhat esélyt.

Amíg nincs online bankod addig bár ingyenesen vehetsz fel készpénzt(!) automatából de számla befizetéseidet csak a kijelölt, speciális automatánál intézheted ami számlánként 450Ft (nincs postai csekk). Illetve ha készpénzt teszel be a bankba az bankfiók műveletnek minősül és 2000Ft-be(!) kerül alkalmanként. De még a számla egyenleg lekérdezés is 250Ft. Ha lesz netbankod akkor az interneten keresztül mindez ingyenes lesz. A szabályokat komolyan veszik: más számlájára nem fizethetsz be készpénzt, más kártyáját nem használhatod és nem is lehet nálad(!).

Na és most jön a neheze. Ha van egy olyan szerződésed, hogy MINIMUM napi 4 órát dolgoztál az elmúlt félévben(!) akkor azzal és a személyiddel meg a rendőrségi regisztrációs papíroddal elmehetsz a főszentséget megigényelni: a KELA-t.


Egy KELA/FPA iroda

A KELA(9) jelentkezés nem egy egyszerű történet. A fent említettek mellett vinned kell az úgynevezett "payslip"-eket, amik az elmúlt 4 hónapról igazolják a ledolgozott órák számát, illetve, hogy mennyit kerestél. Leadod a jelentkezésed a hivatalban és 2-3 (tényleg) hónap múlva értesítenek, hogy megkaptad-e. A KELA a TB, azaz ezért cserébe orvosolnak téged és a szociális hálót is ez biztosítja, ez adja a lakhatási-, gyermek-, munkanélküli támogatást, segélyt, nyugdíjat és mindent. Ha ez is megvan akkor már jönnek a békésebb vizek. A KELA jogosultság visszavonható, ha mondjuk elveszted a munkád, de csak 500 nap után, ha addig nem találsz újat. Ez nyilván csak a frissen érkezőkre vonatkozik.

Ha nem "full time"-ban, azaz nem napi 8 órában dolgozol akkor a finn állam munkanélküliként kezel, amellett, hogy a munkádra való hivatkozással adják meg a KELA-t neked. Szóval ilyenkor el kell menned a TE-Toimiszto(10.)-ba (Munkaügyi Hivatal), miután beregisztráltál a weboldalukon (mol.fi) mint állás kereső. Ott kijelölnek neked egy "konzultánst", akivel telefonon, e-mailben vagy személyesen beszélgethetsz a munkaszerzési elképzeléseidről, ő mondja meg, hogy mire vagy jogosult, tanácsokat ad, tanfolyamot szervez stb. Mellékesen jóváhagyják a státuszodat mint álláskereső, ami jelzi a KELA-nak, hogy jogosult vagy különféle juttatásokra és TE-Toimisto tartja a képzéseket, oktatásokat, nyelvtanfolyamokat is.


Espoo-i Munkaügyi Hivatal épülete


Ez az egész ijesztően hangzik, tudom.
De ne feledjük, ez a teljes folyamat. 1-2 évig is eltarthat és úgy már nem olyan sűrű. Szerencse függvénye. Más országba is nehéz bejutni! De nem lehetetlen. Alapvetően 6 esetet (bevándorlást) áll módunkban közelebbről vizsgálni (ezekről lehet részletesen is be fogunk számolni) és azoknak az a tapasztalata, hogy csak egy teljesen felkészületlen próbálkozás vallott kudarcot, a többi mind határozottan sikeres volt. Azaz 5/6 a siker arány. Ha a személyi számig eljut az ember már nyert ügye van.

tehát:
telefon/mobilnet
hivatalos lakcím
munkaszerződés

A többi adminisztráció, szerencse és idő kérdése.

+1 A szakszervezet
Ha az ember talál magának egy munkahelyet ahol dolgozik is, azonnal érdemes beiratkozni a szakszervezetbe. Ezek független érdekképviseletek, többnyire szakmacsoportonként. Például a PAM, az egyik legnagyobb, az a szolgáltató szektort foglalja be. Takarítás, pincérkedés, szakácsok, vendéglátás, stb. De van mérnök szakszervezet, orvos stb. Ezeknek többnyire az adózott fizetésed 1,5%-t kell kifizetni. Viszont félév tagság után ingyenes jogi segítséget kapsz (nem kizárólag munkaügyben!). Ez tanácsadást jelent, illetve ingyenes jogi képviselet biztosítását. 9 hónap tagság után munkanélküli juttatásra vagy jogosult. Szóval ha nincs KELA-d, de kirúgnak(!) akkor 2 évig a szakszervezet fizeti neked a fizetésed 90%-t. Ezen kívül munkavédelmi tanácsokat adnak, tudnak az alkalmazókra nyomást gyakorolni ha valami nem stimmel. Egyszóval félelmetes, nagy hatalmú szervezetek. Gyakran küldenek ajándékot kisebb-nagyobb értékű tárgyakat, kupon füzeteket, ingyen mozi jegyet, stb... megéri. A tagságot egy állásinterjún NEM kell hangoztatni...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése