![]() |
Szabvány társasházi lakásajtó |
Azt hinnénk egy ajtó nem lehet se bonyolult, se veszélyes, de Finnországban gyorsan megtanulja az ember, hogy nem minden az, aminek látszik. A zárak és ajtók tartogatnak meglepetéseket az óvatlan használóknak, de zavarkeltésre minimum alkalmasak.
Három féleképpen lehet bejutni egy finn ajtón kulcs nélkül: lenyomós kallantyúval, tekerős kallantyúval, és ritka és speciális esetben a kilinccsel. A kallantyúk mind a két irányba forognak és nyitnak.
A kilincs funkciója gyakorlatilag teljesen ki van üresedve. Ezeket az alternatív nyitó rendszereket amúgy nehéz és kényelmetlen használni, az ember könnyen beveri közben a kezét, nem vagyok benne biztos, hogy ez olyan jó ötlet, bár a szabvány hatás kellemes biztonságot ad.
![]() |
Lenyomós Abloy kallantyú |
![]() |
Tekerős Abloy kallantyú |
Gyakori az olyan társasház aminek a főkapuján SEHOGY nem
lehet bejutni, csak belülről vagy kulccsal nyitható, tehát nincs se csengő,
se kaputelefon, semmilyen mód, hogy az ember a lépcsőházban valakit
értesítsen, hogy bemenne. Tehát isten óvja aki barátot látogat és otthon hagyja a mobilját, vagy a létező probléma, hogy saját kapuján zárta kívül magát,
lakásában felejtett kulccsal.
A lakás ajtók Finnországban, meglepő bár, de egyen ajtók, tehát minden társasházban pontosan ugyanaz az ajtó van beépítve. Ugyanolyan színű és minden ugyanaz rajta pontosan. Ez az ajtó egész Skandináviában nagyon gyakori. Svédországban és Finnországban legalábbis biztos, hogy ez a sztenderd. Az ajtó maga svéd gyártmány - találmány, viszont a zárrendszer a világelső zárgyártó, az Abloy finn cég találmánya, gyártmánya.
Ezek a zárak kis hengeres kulcsokat használnak és pont a Magyarországon megszokottnak az ellenkező forgásirányával nyílnak. A kulcsok több funkciósak, így az emlegetett főkaput, a raktárhelyiséget, kuka-, biciklitárolót de sőt még az ajtókon a második, biztonsági zárat is ugyanezzel az egy kulccsal lehet nyitni. Ez elég kényelmes. Ezek a zárak feltörhetetlenek, fúrhatatlanok, savállók, ahogy kell.
![]() |
Egyen Abloy kulcs |
Persze nem világos miért, mert Finnországban mindenki legnagyobb megnyugvására nemigazán van bűnözés, a kisebb - nagyobb kilengéseket általában az előszeretettel fogyasztott alkohol váltja ki.
Az ajtókon kívül nincs kilincs egyáltalán, csak a két zár amit ugyanaz a kulcs nyit. Ez annyit tesz, ha az ember siettében becsapja maga mögött az ajtót bent feledve a kulcsot, akkor bizony a kulcsa bent maradt, és az nagyon nem jó. Erre a minden házhoz tartozó szolgáltató szolgálatatot kell kihívni, hacsak a telefonunk nem marad szintén bent, és ők 30 euróért(9000 Ft!) pótkulccsal kinyitják. Minden lakáshoz tartozik ilyen központi pótkulcs, még a saját tulajdonban lévőkhöz is. Ez egy olyan szolgáltatás ami nagyon fontos mert ezek az ajtók szétvághatatlanok, betörhetetlenek.
Amikor az ember egyéb szolgáltatásokat igényel pl.: csöpög a csap akkor is ugyan ez a szolgálat jön ki ingyen és megjavítja és megkérdezik hogy saját kulccsal jöjjenek be vagy mi kinyitjuk mert itthon leszünk. Ez itt senkinek nem furcsa, nekünk kicsit igen. Egyébként minden ilyen jellegű szerelés ingyenes, beleérve akár a nagyobb javításokat, cseréket is.
A bejárati ajtón belül ugyan van kilincs de az nem működik. Komolyan ki van kötve szóval csak nyomkodni lehet de semmi nem történik. A már említett "tekerős kallantyúval" lehet kinyitni az ajtót akár csak kívülről. Ha az ember elég ideje él itt rájön, hogy az Abloy zárakon a zárnyelv fölött az ajtó oldalában van egy kis kétállású kapcsoló és azt átbillenve lehet működésre bírni a kilincset.
Az ajtóba van beépítve egy analóg csengő is ami a bicikli csengőre hasonlít belülről, kívülről meg az ajtón egy nagy műanyag gomb. Nagyon jópofa és ötletes. Néha kicsit hangos mert a nyomás erejétől függ a hangerő az analóg rendszer miatt.
A postaládák is az ajtókon vannak azokra van írva a lakás szám és a név. Ez azért jó mert egyből a lakásba érkezik a posta minden esetben, de azért rossz mert nagyon hangos tud lenni ahogy egyes gondatlan személyek használják.
Minden nyílászáró dupla, tehát akár csak az ablaknak az ajtónak is van egy egyszerűbb, belső párja ez nyilván a szigetelés miatt fontos.
Szerencsére a lakáson belül hagyományos kilincshasználat van, ez azért megnyugtató.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése