2014. február 9., vasárnap

Hol a gyerek?

MA hívták fel a figyelmemet arra az érdekességre, hogy egy magyar 18. életévét be nem töltött személy nem hagyhatja el Magyarországot szülei társaságában, csak ha mind a két szülője belegyezik ebbe írásban és a magyar gyámügy jóváhagyja a távozást. Egy cikk is született erről, de mivel nem minősíteném egyértelműen hitelesnek az irományt, így csak a jelenséget járnánk körbe, amit tényszerűen fel lehet lelni az interneten. (persze ez nem jelenti azt, hogy nem igaz)


Ez úgy fest, ha mind a két szülő beleegyezik, akkor a gyámhivatalnál kell bejelenteni, hogy viszik (viszi) a gyereket. Na akkor indul meg egy eljárás. Ez az eljárás egy elég érdekes dolog. Szükséges hozzá:

A kérelmet a gyermek állandó lakóhelye szerinti illetékes gyámhatósághoz kell benyújtani. A kérelemhez számtalan bizonyítékot csatolni kell, amiből megállapítható, hogy a gyermek lakhatása, taníttatása, egészségügyi ellátása és a megélhetése biztosítva lesz. Ezek általában a szülő külföldi munkaszerződése és jövedelem igazolása; lakásbérleti szerződés, vagy kint élő rokonoktól befogadó nyilatkozat; a külföldi hatóság által kiállított környezettanulmány; iskolai befogadó nyilatkozat, egészségbiztosítás fennállásának igazolása. Valamennyi külföldi okiratot le kell fordíttatni – érdemes rákérdezni, mert sokan elfogadják az egyszerű fordítást is, nem kell vagyonokat fizetni a hiteles OFI által elkészített anyagokért.

Bár engedékenyen NEM MINDIG kell hitelesített (DRÁGA) fordítás a magyar hatóságnak de azért könnyen lehet hogy kellhet. Egy fent említett környezet tanulmány egy nyugati jóléti demokrációban NAGYON súlyos pénzbe is kerülhet még pluszba. A neten, fórumokon keresgélve van olyan szülő, aki már kint él és a gyámügyi eljárás már több, mint fél éve zajlik. Ez EU-n belül van... Magyarország az egyetlen, akinél ilyen a szabályozás, ami gondolom mondanom sem kell, hogy 100%-ban megy szembe az EU szabályokkal és irányelvekkel. Van olyan család (orvos szülők), akiknek például jóhiszeműen eszébe sem jutott megkéretni a gyámhivatalt, hogy mit gondolnak arról, hogy hova költöznek a gyerekkel, így őket az 5 év külföldi tartózkodás utáni esetleges hazatéréskor börtön várja, a gyerekeket meg nevelő szülők. A szabály biztos az, ami a kiemelt részben van, de hogy ennek VALÓBAN milyen káros gyakorlata valósul meg, az számomra hiteles forrásból nem ismert.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése